Odstranění starých tapet

Interiérové tapety se těší v našich domácnostech stále větší oblibě. Nabízí rozmanité designy od nenápadných pastelových barev či vzorů přes retro vzory s kytičkami až po moderní geometrické tvary, 3D tapety nebo velkoformátové fototapety. Většina novodobých typů tapet se poměrně snadno lepí za pomoci lepidla na bázi vody. Výjimkou jsou klasické papírové tapety, které umí nejednoho domácího kutila pěkně potrápit. Když Vás tapeta omrzí, není nic snazšího, než ji odstranit a nahradit jinou, lepší. Jenže je to opravdu tak? Pojďme se podívat na způsoby odstraňování tapet.

Jak odstranit staré tapety ze zdí?

Nejjednodušší je odstraňování vliesových tapet. Je možné je lehce stáhnout ze zdi za sucha. Nehtem nebo špičkou nože odchlípneme horní rožek a pomalu tapetu stahujeme. V ideální případě je možné na zeď okamžitě aplikovat další tapetu nebo nátěr. I přes to je lepší plochu vždy zkontrolovat a případné zbytky lepidla odstranit špachtlí nebo třeba smirkovým papírem.

Existují dokonce tapety, které se nemusí odstraňovat vůbec. Jsou to výrobky ze skleněné textilie, na které se nanáší stěrka a pak je podklad připraven pro další úpravy. Obecně se ale doporučuje tapety vždy odstranit, vrstvení tapet není dobrý nápad. Lepidla jsou totiž ředěná vodou a nanesením vrstvy lepidla na starou tapetu může dojít k promáčení a rozpuštění lepidla pod tapetou původní. Výsledek takové činnosti je k pláči. Stará tapeta i s novou vrstvou se začne odlupovat.

Na většinu nepoddajných tapet platí vlhký hadr nebo rozprašovač. Plochu, ze které chceme starou tapetu odstranit, vlhčíme tak dlouho, dokud nejde stará dekorace lehce sloupnout. Na tapety, které se drží zdi vší silou, je třeba nastoupit s těžkou technikou – parním generátorem. Tento přístroj sice není v našich domácnostech úplně vzácný, nicméně jeho pořizovací hodnota není malá a ne každý ho vlastní. Poslední a nejvíce pracnou metodou je použití kovového kartáče nebo speciálního ježka na odstraňování tapet. Používáme je u voděodolných tapet. Kovovými hroty tapetu proděravíme a poté namáčíme, dokud tapeta nepovolí.

Kontaktujte nás

Chcete-li si ušetřit čas, nervy a mnohdy i rodinnou pohodu, obraťte se na naše malířství. Máme techniku, zkušenosti a ten správný grif, aby odstranění starých tapet netrvalo věčnost.

Mám zájem
o nezávaznou
kalkulaci


Mám zájem o malířské práce