Škrábání staré malby před malováním: Jak na to, aby to stálo za to?

Možná už jste to někdy zažili. Možná je to zatím jen vaše noční můra. Začnete malovat a najednou zjistíte, že místo aby se nová barva přenášela z válečku na stěnu, začne se stará barva přenášet na váleček namočený v barvě. A je to tu, musí se to nejdřív oškrábat!

Škrábu, škrábeš, škrábeme

Škrábání staré malby má většina z nás v hlavě zafixováno jako zdlouhavou a otravnou činnost, která mnohdy zabere i více času než samotné malování. Bohužel to není daleko od pravdy. Jsou však způsoby a postupy, které šrkábání staré malby mohou zjednodušit a co nejvíce zefektivnit, aby výsledek byl dokonalý a při malování se dál nemusely řešit rýhy a fleky, které můžou při neodborném odstraňování staré malby vzniknout.

Řádná příprava - půl hotové práce

Velmi důležitou součástí každého zodpovědného odstraňování staré malby je činnost, která se samotným škrábáním vlastně skoro nesouvisí, ale ušetří vám spoustu práce s následným úklidem. Je totiž nezbytně nutné vše řádně zakrýt. Doporučujeme odnést z místnosti co nejvíce věcí. Nabytek, který je problematický z hlediska stěhování je pak nutné přesunout alespoň do středu místnosti, aby u stěn vznikl dostatečný prostor na manipulaci. A pak už můžete začít s poctivým zakrýváním. Nezapoměňte především řádně zakrýt podlahu. Doporučujeme použití vrstev lepenky, igelitu a papíru. Pro přichycení igelitu je ideální papírová oblepovací páska.

Pozor, vlhčíme!

Pokud máte vše pěkně pozakrývané, nezbývá než zavřít okna a pustit se do vlhčení stěn. Proč zavřít okna? Protože pro dokonalé navlhčení stěny je nutné, aby v místnosti zůstalo po dobu namáčení co nejvíce vlhkosti. Možná si chvíli budete připadat jako v tropech, ale pro snadné odstraňování malby je řádné vlhčení skutečně stěžejní. S namáčením stěn nešetřete. Některé místnosti starých domů a bytů byly přemalovány už tolikrát, že vrstva omítky může být skutečně bohatá a tím i velmi nasákavá. K namáčení můžete použít chlupatý váleček nebo klasickou zednickou štětku. Doporučujeme namáčet stěny po částech. Vyhnete se tak možnosti, že vám stěna začne vysychat ještě než se dostanete k jejímu škrábání.

Jdeme na škrábání

Na škrábání je ideální zednická škrabka zvaná též patentka. Před použitím je dobré mírně zbrousit její rohy, aby jste při škrábání neudělali rýhy do štuku a nenadělali si tak zbytečně práci s následným vyspravováním stěny. Škrabku doporučujeme držet pod malým úhlem tak, aby po stěně lehce klouzala a příliš se nezarývala. Snížíte tak pravděpodobnost narušení štuku. Je možné, že narazíte na skutečně odolnou vrstvu omítky. V takovém případě je lepší zopakovat fázi vlhčení, nenadřete se pak tolik se škrábáním a minimalizujete poškození stěny.

Hurá, práce hotová! Nebo ne?

Kdepak, ještě nemáte vyhráno. Nyní je zapotřebí stěnu řádně rozmýt. Tuto činnost mnoho lidí opomíjí, ať už z důvodu neznalosti nebo laxního přístupu. Pro konečný výsledek je však rozmývání velmi důležité. Po oškrábání totiž zůstávají na zdi drobné prasklinky, póry a rýhy. Rozmytí napomůže vyhlazení stěny. K rozmývání budete potřebovat teplou nebo alespoň vlažnou vodu. Do vody můžete přidat i podíl mýdla, které neutralizuje mastnoty. K rozmytí můžete použít krátkou kulatou zednickou štětku. Stěnu rozmývejte do ztracena. Výsledný povrch by měl být hladký a barevně jednotný.

Poslední fáze - úklid

Tak a teď už zbývá jen uklidit. Při úklidu doporučujeme nejříve poklidit hrubé nečistoty a teprve potom začít s odkrýváním nábytku a následně i podlahy. Igelit pomalu poodlepujeme a zabalíme do něj všechen špinavý papír či karton, který jsme použili jako vrchní vrstvu pro zachycení co největší části nečistot.

Věříme, že se vám škrábání s námi dařilo a přejeme mnoho úspěchů při malování!

Mám zájem
o nezávaznou
kalkulaci


Mám zájem o malířské práce